Nenechte sebou manipulovat aneb jak poznat falešnou zprávu

Jako politik se pochopitelně čas od času setkávám s negativními reakcemi a to především na sociálních sítích.
Velmi často pak tyto reakce mají společného jmenovatele. Vychází z informací záměrně šířených prostřednictvím falešných zpráv, tzv. fake news.
Je mi z toho pak hodně smutno.
Je smutné sledovat, když někdo, koho máte rád, se stal obětí šíření dezinformací.
Jak ale vysvětlit lidem, že se stali obětí? Jen málokdo si dokáže toto přiznat.
A jak naučit kohokoli rozlišovat falešné zprávy od pravdivých? Učit se cokoli je ochotný pouze ten, kdo ví, že něco neumí.
Jsou ti lidé hloupí? Jasně že ne. Jen se prostě stali obětí. Obětí sofistikovaného politického marketingu a manipulací.

Nebuďte obětí a nepomáhejte šířit dezinformace!

Jak fake news poznat? Tady je pár tipů:

Pozor na titulky psané VELKÝMI PÍSMENY a náhledové obrázky, které jsou zjevnými fotomontážemi.

Čtěte celé články a nejen titulky. Zpráva samotná nemusí titulku vůbec odpovídat.

Cituje článek zdroje? Pokud ano, jsou samy věrohodné? Není už citovaný zdroj fake news?

Je uvedený autor textu? Je redaktor nepodepsaný či pod pseudonymem? Chybí na webu dokonce jakékoliv informace o jeho redakci? Pak za zprávy na něm nikdo neručí a není důvod mu věřit.

Koukněte na datum zprávy. Na sociálních sítích se často sdílí i několik let staré články, které navozují dojem, že souvisí s aktuálním děním.

Pozor na použité fotky v článku. Jednoduchá kontrola pomocí vyhledávače může ukázat, že fotka ve skutečnosti s tématem článku vůbec nesouvisí a je pořízená v jiném čase nebo na jiném místě. Např. v prohlížeči Google Chrome stačí kliknout na obrázek pravým tlačítkem a vybrat „Vyhledat obrázek pomocí vyhledávače Google“.

Vyvolal ve vás článek či jen pouhý jeho titulek nějaké emoce? Pokud vás rozčílil už titulkem a jeho obsah je pobuřující, je velmi pravděpodobné, že vyvolání emocí bez ohledu na pravdivost sdělení, je jeho jediným cílem.

Dočetli jste až sem? Díky! Dokážete rozeznat fake news

Pokud si přesto nejste jistí, zda se vás někdo nepokouší zmanipulovat a využít k šíření dezinformací jejich dalším sdílením, najděte si o daném tématu i další zdroje. Většinou stačí vložit do vyhledávače titulek článku. Popřípadě stačí zadat do vyhledávače název webových stránek, na kterých je článek publikovaný. Objevilo se ve výsledcích vyhledávání slova „hoax“, „dezinformace“ či „fake news“? Objevil se ve výsledcích vyhledávání na dané téma web hoax.cz či manipulatori.cz?

Je jasné, že vámi prověřovaný článek či web, na kterém je článek zveřejněný, se vás právě pokusil podvést. Weby hoax.cz a manipulatori.cz se totiž seriozně zabývají odhalováním fake news a pokud se o na nějaké téma na nich píše tak právě proto, že se jedná o falešné zprávy.

Vy jste se ale nenechali napálit, prověřil si ji a nebudete tu lež šířit dál. Skvěle! Díky!

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *